Holy Trinity Teaching Staff

 

Senior Leadership Team
Mrs A Dickson Headteacher
Mrs L Oldcorn Deputy Headteacher (Ethos, Care, Guidance and Support)
Mr S Voyce Assistant Headteacher (Teaching, Learning and Curriculum)
Vacant Head of School (Primary)
Mrs J McCluskey Assistant Headteacher (Achievement & Progress)
Mr D Lodge Business Manager

 

Safeguarding Team
Mrs Oldcorn Designated Safeguarding Lead
Vacant Wellbeing & Safeguarding Officer
Mrs Hewitt Deputy Safeguarding Lead
Mrs Woodcock Deputy Safeguarding Lead

 

SEN Team
Mrs Oldcorn SENCo
Mrs A Talbot SENCo Primary
Mrs J Franey Assistant SENCo

 

Secondary Phase
Mrs J Shaw Head of Standards for Year 7
Mr T Smith Head of Standards for Year 8
Mrs M Kaye Head of Standards for Year 9
Dr S Watts Head of Standards for Year 10
Mr A Fox Head of Standards for Year 11
Mr G McInerney Head of Enterprise and Careers

 

English Team
Miss S Walker Head of Department
Mrs H Fitzmaurice
Miss C Newton
Mrs S Barnes
Miss C Payne
Mrs V Towers

 

Maths Team
Mr J Longley Head of Department
Mr N Fletcher
Mrs A Howlett
Mr J Towers
Mr T Bennett
Mr J Stacey

 

Science Team
Mr P Hoskins Head of Department
Dr S Watts
Miss E Gomersall
Mrs D Carr
Mr J Hind
Miss R Owen

 

RE Team
Mrs C Morrison Head of Department
Mrs M Kaye
Miss K Meehan

 

French Team
Mrs D Glossop Head of Department
Mrs J Waterfall
Mrs E Genner

 

Humanities Team
Mr D Thomlinson Head of Department
Mr O Mann
Mr A Fox
Mrs J Cowgill
Mr G McInerney

 

PE Team
Mr G Kenworthy Head of Department
Mrs V Burton
Mr D Hancock
Mrs J Shaw
Mr T Smith
Mr S Voyce

 

Technology and the Arts Team
Miss S Munford Head of Department (Hospitality and Food)
Mr J Hugill (Design and Technology)
Mrs K Booth (Art)
Mr M Ward (Computing)
Miss C Payne (Drama)
Mr T Davies (Music)

 

Primary Phase
L Oldcorn Primary Leader (Acting)
Mrs A Talbot Key Stage 1 Coordinator
Mrs S Hall Foundation Stage Leader
Mrs A Talbot SENCo

 

Primary Class Teachers
Nursery
Mrs P Gonnelly
Foundation Stage
Mrs S Hall
Miss N Hessell
Mrs G Shipp
Mrs V Swallow
Year 1
Miss C Lynch
Miss E Williams
Mrs G Shipp
Year 2
Miss J McCrum
Mrs A Talbot
Year 3
Mrs S Brown
Mrs A Gregg
Year 4
Miss O Fleetwood
Mrs S Raynor
Year 5
Mrs Z Smith
Mrs L Hall
Year 6
Mrs R Dudley
Miss F Bowes

 

Teaching Assistants
Mrs W Andrews
Mrs C Bedford
Mrs K Brown
Mrs S Burton
Mrs T Cook
Mrs A Elvin
Mrs K Evans
Mrs C Eckford
Mrs M Farnworth
Mrs G Hill
Mrs G Heseltine
Mrs S Ogden
Mrs J Oxley
Mrs N Pursley
Miss B Watson
Mrs S Quinn
Mrs S Gumbrell
Mrs T Pritchard
Mrs T Millward
Mrs S Yates
Mrs J Brooke
Mrs R Cherry
Mrs A Cutting
Mrs E Fisher
Mrs A Hyde
Mrs D Shirt
Mrs B Wilson
Mr S Wilson
Mrs R Godridge

 

Individual Student Support
Mrs J Franey
Mrs B Chaudhary
Mrs S Wiles

 

Cover Supervisors
Mrs J Altass
Mr D Hancock
Miss H Hardcastle
Mrs H Rowson
Mr J Shaw

 

Associate Staff
Mrs M McKinney Lay Chaplain
Mrs N Baker Student Support Officer
Mr T Henninghan Student Support Officer
Mr S Frow Student Support Officer
Mrs S Scott Attendance Officer
Mr J Cawston AV Technician & E Systems Officer
Mr M Young Admin Officer/Lettings Receptionist
Miss M Griffin Data Manager
Mr E Godridge Data Assistant
Mrs S Best Office Manager
Mr G Finney Finance Manager
Mrs D Whyke Exams Officer/Educational Visits Officer
Mrs T Oliver Admin Officer/SENCO Support
Miss Y Taylor PA to Headteacher and SLT
Mr J Mayberry Educational Visits Co-ordinator/Cover Manager
Mrs D Bullen Receptionist
Miss S Barnes Receptionist
Mrs L Bristow-Wogan Primary Receptionist
Miss A Sefton Science Technician
Mrs C Hallows Technology Technician
Mrs L Contu- Johnson Display & Technology Technician
Mrs J Hewitt Primary Learning Mentor
Mrs M Woodcock Primary Parent Support Advisor